Büyük Vodafone Rezaleti


Herkese merhabalar,

Bu yazıyı yazmamak için gerçekten çok bekledim ! Bekledim ki dünya çapındaki bir telekominikasyon firması kendi hatasını olgunluk ile kabul edip en efektif ve hızlı şekilde telafi edebilsin diye, ancak an itibariyle bunun mümkün olmayacağı aşikar ne yazık ki !

Geçtiğimiz ay, yani Haziran’ın 30’unda Vodafone yanımda uygulaması üzerinden bir telefon almak istedim, uzun araştırmalar ve karşılaştırmalar sonunda General Mobile GM 9 PRO modeline karar kıldım ve uygulama üzerinden cihazı hızlı teslimat ile aynı gün içerisinde gelecek şekilde seçerek satın aldım, işte mesajı geldi onayladım faturaya eklendi kampanya girişi yapıldı satış onayı geldi sipariş hazırlanıyor ekranı göründü en son ve öylece kaldı !

Cihaz istediğim saatte gelmeyince bende aradım sordum ve şikayet oluşturdum, ertesi gün cihaz yine gelmedi bende işten güçten vakit bulunca yeniden aradım, bu sefer açan arkadaş bana şikayetim sonucunda verilen yanıtı aktardı yanıt şu: siz cihazı aldıktan sonra sistem kaynaklı fiyatlandırma hatasından dolayı teknik birim cihazın gönderimini durdurmuş cihazınız gönderilmeyecektir.

Bende duruma itiraz ettim doğal olaram çünkü ben satın aldıktan sonra değiştirilen fiyat beni kesinlikle bağlamaz durumu da anlattım ve bir şikayet daha oluşturdum ve beklemeye devam ettim, bekledim ama bir türlü dönüş sağlanamadı sonra mail yazdım ve 1. Haftanın sonu da 6 temmuzda bir yetkili beni arayarak cihazın stokta kalmadığı için iptal olduğunu iddia ederek kendince ya da kurumun ona tembih ettiği şekilde durumu kotarmaya çalıştı ama unuttukları şey benim cihazımda görüşmelerin kayıt altında olduğu gerçeği idi bende ilettim ve durumun asıl olanının ben satın aldıktan sonra fiyatın yükseltildiği için iptal olduğunu ve görüşme kayıtlarının olduğunu söyleyince telefondaki şahıs söylem değiştirdi ve durumu bir nevi kabul ederek cihazın kampanyası iptal olmamış dilerseniz aldığınız fiyattan ürünü göndereceğiz diye belirtti bende acilen gönderin dedim ve bitirdim görüşmeyi bu görüşme üzerinden bugün itibariyle 20 gün geçti tüm bekleyişime rağmen halen cihaz ortada yok !

Daha vahimi ben beklerken durumun aciliyetini de belirtip aramalara devam ettim ve en son sorduğumda bana 18 aciliyet kaydı olduğunu ama buna rağmen hiçbir işlem olmadığını söylediler daha da beteri yine Vodafone temsilcilerinden birisi ben daha bu durumda olup da cihazın gönderildiği kimseyi görmedim dedi yani diyor ki boşuna bekleme!!!

Yaklaşık 5 gün önce yine aradım konuştuğum kişi genel müdürlüğe talep açtığını ve bu talebe 1-4 gün içinde dönüş yapılacağını söyledi dün 4. Günün sonunda dönüş yapan kimse olmadı ve yine aradım bu sefer de ayın 6 sında beni arayan yetkiliye konuyu aktardığını ve 2 gün içinde yetkilinin arayarak dönüş yapacağını söylediler ne yazık buna inancım sıfır.!

Sürecin hemen başında hem tüketici hakem heyetine hemde BTK ya şikayet açtığım için de firmaya 1 ay içinde savunma yapma hakkı verildi ve bu süre bu hafta bitiyor ! Vodafone bana fatura kesip cihazın ilk taksitini tahsil ediyor ama ortada telefon yok ! Ve ilgilenen de yok !

En büyük sorun ise ben sosyal medyada durumu araştırır iken peşinat ödeyip cihazının iptal edildiğini öğrenen ve buna rağmen halen parasının iade edilmediğini iddia eden onlarca mağdur ile karşılaştım yani tek değildim ve ortada çok ciddi bir hukuksal durum var !

Biraz araştırma yapınca olayın Vodafone’un kendi uygulaması üzerinden ve Vodafone kaynaklı sorundan dolayı oluşması ve alınan ödemeler ile faiz vb. Haksız gelir de elde edilebilme potansiyelini görünce aslında ortada telaffuz etmek istemediğim bir suç unsuru da oluşmuş gibi görünüyor ve bunun ceazi müeyyideleri de olduğu görünüyor !

Tüm iyi niyet ve güven ile Vodafone’dan aldığım bir telefon sonrasında hiç karşılamak istemediğim bir durumla karşılaştım ve resmen bilerek mağdur edilmiş durumdayım tüm yasal hakkımı kullanacağım çünkü bu artık kabul edilebilir bir hatanın çok ötesine geçmiş bir hal aldı ne yazık ki !

Bu sebepten Vodafone yanımda uygulaması üzerinden cihaz almayı düşünen var ise kesinlikle vazgeçsin ! Yoksa benim gibi ve diğer onlarca kişi gibi hak arama ve muhatap bulamama rezilliği ile karşılaşacak gibi görünüyor !

Özetle Vodafone küresel bir alanda sınıfta kalmış durumda ve ben tam bir aydır hala telefonumu almayı bekliyorum ne zaman geleceği ise tamamen belirsiz ne yazık ki ! Vodafone bu hatayı nasıl telafi edecek nasıl yeniden güvenimi kazanacak orası tamamen onlara kalmış bir durum ama benim için şuandan itibaren Vodafone PİŞMANLIKTIR.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s