Kredi kartı nasıl dostunuz olur?


Bundan yaklaşık 5 yıl öncesine kadar bende kredi kartı borcu nedeniyle hukuk büroları ile yüzleşmek zorunda kaldım, peki ama nasıl çıktım bu batak dan ? Sizlere ilham olabilmesi için kısaca bu konuya değinmek istiyorum.

Bankalar size her zaman geliriniz den fazla limit tanırlar, aslında bu çok güzel bir şeydir tabii ki kullanmayı bilirseniz, kullanmayı bilmeyenler de benim yaptığım gibi hatalar yaparak kendilerini çıkılması imkansız gibi görünen durumlara sokup sadece asgarisine para yetiştirme durumunda kalabiliyor,

Öncelikle bu yazıyı okuyorsanız paranızı kontrol etmeyi öğrenmenizin vakti gelmiş olabilir. İlk kural birşeyi satın almak için ne kadar çalışmanız gerektiğini öğrenmektir,

Eğer asgari ücretli bir çalışan iseniz 11₺ kazanmak için 1 saat çalışıyorsunuz demektir, 100 lira harcar iken kendinize şunu sorun, bu gerçekten ihtiyacım olan birşey mi? Bunu almak için 9 saat çalışmama değecek mi ? Cevabınız evet ise sorun yok.

Bankalar size maaşınız dan fazla limit verir bunun sebebi taksitle alışveriş yaptığınızda limitin o bölümünü ön ödeme olarak kesmesi, yapmanız gereken ise öncelikle peşin fiyatına taksit imkanlarını aramak eğer yoksa en düşük farkı bulmak, eğer tüm limitinizi doldurursanız bu tüm maaşınızı bankaya bağlamak demektir, bundan kaçının !

Mümkün olduğunca tek bir kart kullanın, bu yöntem sizi içinden çıkılmaz durumlardan korumaya yarar ! Tek kart kullanmak size borçlarınızı daha iyi takip etme şansı sağlar.

Her zaman birikim yapmaya çalışın, az ya da çok demeyin elinizdeki parayı her zaman biriktirin tüm harcamalarınızı yaptıktan sonra kalan miktarı günlük faiz hesabında tutmanız yararınıza olacaktır, bozuk paralarınızı biriktirin ve faiz hesabınıza yatırın, üzerinizde nakit para taşımayın, ve belirli bir alışveriş yapmayacaksınız kartlarınızı yanınızda tutmayın ! Kartlar yanınızda olduğunda harcamak kolaydır! Harcama yapmanızı zorlaştırın.

Kartlarınızın limitini kontrol altına alın, otomatik limit yükseltmesine izin vermeyin, otomatik yükselen limit ödeme imkanınızı zora sokabilir, limiti yükseltmek iyidir ama sadece kullanmayı biliyorsanız, limit yüksek diye fazla harcamak sizi hukuk büroları ile başbaşa bırakabilir…

En az kart limitiniz kadar bankada nakit para bulundurun ve o parayı unutun, böylece olası bir kriz ya da aksilik durumunda kart ödemelerinizi oradan karşılayabilir ve mağduriyet yaşamanızı engellersiniz, hatta bence bankalar kart verme şartı olarak teminat ücreti gibi kart limiti kadar parayı önceden almalı ve sizin adınıza işleterek kazanç sağlamalıdır, bu da bankalara benden ufak bir strateji olsun.

Bundan 5 yıl önce bankalar bana bırakın krediyi, kredi kartı bile vermezken bugün platinyum kartlar veriyor, on binlerce liralık ön onaylı krediler teklif ediyor, bankalar sizin en iyi dostunuz olabilir bunu sağlamak tamamen sizin elinizde, unutmayın güven tamamen karşılıklı inşaa edilen bir şeydir…

Para sizin hayatınızdan vererek kazandığınız bir şeydir, hayatınızı boşa harcamayın.

Buğra Saygı

Kredi kartı nasıl dostunuz olur?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s