Modern Görünmezlik


UYARI: Bu yazıyı okuduktan sonra bakış açınız biraz daha değişecek ve gelişecektir ama hangi yönde olacağı tamamen size bağlıdır.!

Bilgi kadim bir olgudur

Bilgi insanlık tarihinin her döneminde kritik ve stratejik öneme sahip olmuştur, bilginin bir biçimde saklanması ya da kayıt altına alınmaya başlanması ise mağaralara yapılan çizimler ve taş bloklara kazınmış yazılar ya da hiyeroglifler ile olduğunu görüyoruz, bilgiyi elde tutma içgüdüsü ilk insanlardan günümüze kadar değişmeden süren yegane alışkanlıklardan birisi, günümüzde ise bilgiyi saklama eğilimi daha çok bilgiyi ya da veriyi ele geçirme formuna bürünmüş bir vaziyettedir ! Hazırsanız sizde vaziyet alın çünkü başlıyoruz..!

Enformasyon bilginin işlenmiş en son halidir, bir ya da milyonlarca data’yı işleyerek bir kanıya fikre ya da çıkarıma varmak enformasyon üretmektir şeklinde çok kısaca özetleyebiliriz.

Enformasyonlar bize ‘Neyin, ne olduğunu’ tarif eden önemli enstrümanlardandır, bu sayede basit sorulara yanıt bulabildiğimiz gibi çok daha kompleks sorulara da yanıtlar bulmamıza olanak sağlayan bir yapı taşıdır, bu taşları üst üste koyduğumuzda istediğimiz düzeni inşaa edebiliriz.

En yakın örneğini Amerika’da ki başkanlık seçimlerine hile karıştıran bir sosyal medya uygulaması ve bu uygulamanın kullanıcılarının çok önemsiz basit gibi görünen verilerini satın alıp işleyen bir enformasyon firması olabilir, bu verilere göz gezdirdiğimizde verilerin işlenmemiş halleri aslında çok masum gibi görünebilir ama bilgi tehlikeli zihinlerin elinde silaha dönüşme potansiyeli taşır!

Bugün elimizden düşürmediğimiz mobil cihazlarımız bundan onbeş yıl önce şuan olduğundan çok farklı bir formdaydı ve aslında daha güvenli daha mahremdi, mesela en basit şekilde bataryasını çıkarmanıza imkan veriyordu ve bataryayı çıkardıktan sonra cihaza hiçbir şekilde ulaşılamayacağını biliyordunuz,

takvimler 2007 yılını gösterdiğinde ise artık veri ve bilgi çağı, veriyi ele geçirme çağına dönüşmeye başlamış oldu ! Artık cihazınız daha akıllı ve sensörler ile doldurulmuş bir forma dönüşmüştü ve üstelik tuşlarından arınmış dokunmatik olmuştu… Ancak tüm bunlarla birlikte artık batarya ulaşılamaz ve çıkarılamaz şekle getirilmişti !

Tabii hiç kimse bataryayı önemseme gereği duymadı, aynı cihazı kullanabilmek için okumadan izin verdikleri onlarca sayfalık sözleşmeler gibi… Herkes bir anda teknoloji market kapılarına yığılmış, cihazı almak için birbirlerini ezmiş hatta kavga etmişlerdi, bu kadar uğraştan sonra o heyecan ve merakla okumadan geçtikleri o sözleşmeler izin beyanları ile baştan sona doluydu ve onaylamazsanız cihazı açmanız imkansızdır !!!

Onlarca sensör dolu bu cihaza inanılmaz paralar ödeyerek satın alıyorsunuz ancak siz cihazı değil cihaz sizi kullanmaya başlıyor, ben bu duruma “avcısına evini gösteren av” diyorum, birilerinin sizin tüm hareketlerinizi haftanın yedi günü, günün yirmi dört saati gözetleyebilmesi için ihtiyaç duyduğu bir veri toplama aracını kendiniz gönüllü alıp üzerine de bu insanlara inanılmaz paralar ödüyorsunuz.

Bu cihazlar geçen onca yıl içinde çok daha gelişti, hem yazılım hem donanım hemde yasal izinler olarak bugünkü halini aldı ve hepimizin ellerinde ceplerinde baş uçlarında duruyor hemde sürekli!

Peki bugün piyasada en ulaşılabilir şekilde satılan ortalama fiyatlı bir mobil cihaz sizden sizin hakkınızda neler öğrenebilir ??

Cevap veriyorum : HERŞEYİNİZİ !

Şaka değil! Ortalama bir cihaz sizin hakkınızda annenizden, babanızdan hatta sizin kendiniz hakkında bildiğinizden bile fazlasını toplayabilecek donanıma, yazılıma ve yasal izinlere sahiptir ! ve bu izinleri kendi ellerinizle verdiniz aynı satın alırken avuç dolusu parayı verdiğiniz gibi…

Bir cihaz sizin;

• Günde kaç saat uyuduğunuz

• Ne kadar hareket ettiğinizi
• Cinsiyetinizi
• Nerede yaşadığınızı
• Nerede çalıştığınızı
• İşe neyle gidip geldiğinizi
• Hangi yolları kullandığınızı
• Kaç defa tuvalete gittiğinizi
• Eğitim düzeyinizi
• Cinsel eğilimlerinizi
• Hatta ne sıklıkla cinsel ilişkiye girdiğinizi

ve bunu kiminle yaptığınızı dahi bilecek kapasiteye sahiptir, buna inanın ! Sürekli üzerinizde taşıdığınız bir cihazınız varken asla mahremiyetiniz yoktur.

Daha ürkütücü örneklerden biri ise sürekli dinleniyor ve gözetleniyor olma olasılığınız, örneğin hemen şimdi bir deney yapalım, bu yazıyı okuduktan ve beğenip paylaştıktan sonra telefonunuzu kilitleyin ve masaya bırakın, ardından kendi aranızda çok alakasız bir şeylerden konuşun, mesela bekarsanız çocuk oyuncaklarından, bebek bezi fiyatlarından, kreşlerden konuşun, ardından içinde sponsorlu içerik olan herhangi bir sosyal medya uygulamasına girin ve gezinmeye başlayın, inanın karşınıza bebek bezi kampanyaları çıktığında kanınız donarak bu yazıyı hatırlayacaksınız!!

Benim bu konulara olan ilgim daha lise zamanlarımda kamerasız tuşlu telefonumun durup dururken ışığının yandığını fark etmemle başladı ve bazı ailevi sorunlardan dolayı telefonumun dinlendiğini ve takip edildiğini öğrenmem ile çok farklı yerlere yönelmeme sebep oldu, örneğin bir arkadaşımın evine oturmuş film izlerken o da durumu fark etti bende bu telefon dinleniyor o yüzden ışığı yanıyor dediğimde inanmadı ve şunu söyledi “gerçekten dinliyorsanız hadi bir daha yakın ışığını” dedi ve bum ! Telefonun ekranı ve tuşları aniden aydınlandı ! Bu olayın ardından arkadaşım telefonun bataryasını söküp masaya bıraktı ve uzun süre onunla görüşmedik, olayın üzerinden 10 yılı aşkın bir zaman geçti ve o arkadaşım o günden beri halen cep telefonu kullanmıyor bugün de dahil (2020)!

Peki tüm bu teknolojik gelişmelerin olduğu zamanda bu kadar donanımlı ve herşeyimizi analiz etmesine izin verdiğimiz bu cihazlarla ne kadar güvendeyiz ? ya da aldığımız kararlar yaptığımız eylemlerin ne kadarı gerçekten bizim kendi hür fikir ve irademiz ? Ne kadarı bizim verilerimiz ile işlenip bize enjekte edilmiş fikirler ? Bunları ayırt etmek çok zor !

Aslında bu cihazları yanıltmak kandırmak ya da kendi tercihinize göre yönlendirmek mümkün ! basitçe az önce yaptığımız deneyi hatırlayın, bekarsınız ama çocuk bezlerinden söz ediyorsunuz, unutmamak gerekir ki tüm bu veri yığınını enformasyona dönüştüren bazı algoritmalar var ve bu algoritmalari geliştiren düzenleyen yapay zekalar var, algoritmayı bir dizi komut olarak düşünecek olursanız sistemin yukarı,aşağı dikey ve sola sağa yatay şekilde mantıksal etki tepki sonuçları oluşturur mesela ; bardağa su eylem – dolduruldu, bir bardak su ile ne yapabilir ? İçebilir, çiçek sulayabilir, yemeğe su koyabilir vb. Şekilde bir soy ağacı gibi komut olasılığı ağacı ortaya çıkarır ve o çerçevede seçenekleri kullanır ancak siz bir bardak su ile uçaktan paraşütle atlarsanız bu olasılık ağacı zinciri kırılacaktır ! çünkü dikey ve yatay hareket eden bir sistemde siz ters yöne çapraz hareket yapmışsınızdır ve bağ kuramaz, bu ters köşe sistemi hayatın pek çok alınında çalışmaktadır,

Fiziksel olarak teknolojik izolasyon ise teknik kısmındaki hiçbir riski almayarak aynı bahsettiğim arkadaşım gibi doğrudan bu cihazları kullanmayarak hayatımızdan çıkararak yaşamayla mümkün olabilir ki, bugün Amerika – Pensilvanya da yaygın olarak yaşayan Amish halkı bu yaşam tarzına en iyi örnektirGünümüz sisteminde görünmez olmanın yolu tüm modern teknolojilerden kaçınmaktır, bugün para çekmekte kullandığınız cebinizdeki o kartın içinde bile size ait onlarca bilgi mevcuttur..!İstihbarata karşı koymak için bazen bir bardak su ile uçaktan paraşütle atlamak zorunda kalabilirsiniz!

Unutmayın ki sizlerin tüm bilgilerini ele geçirmeye çalışanlar kendi cihazlarının mikrofon ve kameralarını kapatıyorlar!

DipNot: bu yazıyı paylaştığımda formatı bozuldu ardından düzenlemek istediğimde telefonum kendi kendine menüler arası geçmeye üst menüyü açmaya başladı resetlesem de devam ettiği için bilgisayardan yazıyı güncellemek zorunda kaldım… gerçekten oldukça ilginç.

Facebook’un kurucusu Mark Zukerberg’in kamerası ve mikrofonu bantlanmış bilgisayarı

Modern Görünmezlik” için 2 yorum

  1. Amişler gerçekten de bu konuya tepkisini ilginç bir şekilde veren toplum. Dünya üzerinde böyle bir toplumun olması garip geliyor.

    Bir yere gittiğimizde, gittiğimiz an ya da sonrasında Google bildirim gönderiyor. Burayı beğendiniz mi, değerlendirin diyerek. Ya da bir alışveriş sitesinde ürün baktıktan sonra reklam veren alakasız bir sitede görüntülediğiniz ürünün reklamları beliriyor hemen. Çok güçlü ve etkili bir bilgi toplama mekanizması var. Bir şekilde bu bilgiler alınıyor da ama bir de depolanması var. Bizi bizden daha iyi bilmeleri çok korkunç geliyor. Ve tüm bunların hepsi yeşil için…

    Bu konuda başınıza ve arkadaşınıza gelen olay da çok garip. Okuması keyifli bir yazıydı, teşekkürler.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s